Thoti õpetus – seitse hermetistliku põhiprintsiipi

I. Kõiksus on meel; Universum on mentaalne. Kõiksus on vaimsus, mis iseenesest on tunnetamatu ja piiritlematu, kuid mida võib pidada kõikehaaravaks, lõpmatuks ja elavaks meeleks.

II. Nagu üleval, nii ka all; nagu all, nii ka üleval. See põhimõte kätkeb endas tõde, et olemasolu ja erinevate tasandite seaduste ja nähtuste vahel on alati vastavus.

III. Miski ei peatu, kõik liigub; kõik võngub. Kõik on võnkumises alates Kõiksusest, mis on puhas vaim, kuni mateeria lihtsama vormini – mida suurem on võnkumine, seda kõrgem asukoht skaalal.

IV. Kõik on duaalne; kõigel on kaks poolust; kõigel on oma vastandite paar; sarnane ja erinev on seesama; vastandid on olemuselt identsed, kuid astmelt erinevad; äärmused kohtuvad; kõik tõed on üksnes pooltõed; kõik paradoksid on lahendatavad. Kõigel on kaks poolust või vastandküljed ja et “vastandid” on tegelikult vaid ühe ja sama asja kaks äärmust, mille vahele jäävad paljud erinevad astmed. Nagu külm ja kuum ning headus ja kurjus.

V. Kõik voolab, välja ja sisse; kõigel on oma tõusud ja mõõnad; kõik tõuseb ja langeb; pöörded vastassuunda avalduvad kõiges, paremale liikumise mõõduks on vasakule liikumise määr; rütm tasakaalustab. See seadus avaldub maailmade loomises ja hävimises, rahvuste tõusus ja languses, kõige eluloos ja viimaks inimese vaimsetes seisundites.

VI. Igal põhjusel on oma tagajärg; igal tagajärjel on oma põhjus; kõik juhtub vastavalt seadusele; juhus on üksnes tundmatu seaduse tähistaja; on mitmeid põhjuslikkuse tasandeid, kuid miski ei pääse seadustest. Igal tagajärjel on oma põhjus, igal põhjusel on oma tagajärg. See selgitab, “et kõik leiab aset vastavale seadusele”, miski ei juhtu kunagi “niisama”, ei ole olemas sellist asja nagu juhus ja et kuigi on olemas erineva põhjuse ja tagajärje tasandid, kus kõrgem domineerib madalama üle, ei pääse miski kunagi siiski täielikult seadustest.

VII. Kõiges on sugu; kõigel on oma mehelikud ja naiselikud alged; sugu avaldub kõigil tasanditel. Kõiges avaldub sugu – mehelikud ja naiselikud alged kehtivad alati. See ei ole ainult materiaalselt tasandil, vaid ka meelelisel ja vaimsel tasandil. Ükski loome, ei füüsiline, mentaalne ega vaimne, ei ole võimalik ilma selle printsiibita.

Need seitse lihtsat, kuid kõike hõlmavat printsiipi on nii meie vaimse kui materiaalse elu aluseks. Ei piisa kui neid lihtsalt lugeda, vaid oluline on teadvustada. Teadvustamisel omandame teadmise, sest muidu jääb see lihtsalt raamatu tarkuseks, mis paraku kuhugi välja ei vii. Soovitan nende peale mediteerida ja lasta teadmistel endast läbi voolata. Kes tunneb vajadust põhjalikuma seletuse järele võib lugeda raamatut “Kybaljon”, mis tutvustab põhjalikumalt hermetistlikut filosoofiat. Et mõista üht osa on vaja aru saada  tervikust.

1 Kommentaar

  1. Kristel

    Aitäh, Margit.

Jäta Kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga