Tänamatus

On inimesi kelle kohta öeldakse, et nad on tänamatud. Nad ei ilmuta piisavalt tänulikkust ei teiste ega elu vastu ja inimesed ei salli neid eriti. Ka mina olen ära õppinud, et asja eest, mis mulle pool kogematta sülle kukub, ei kutsu mind kõhuli viskuma ja tänulikult maad kraapima. Kui ma küsin ja ma mulle antakse, siis ma tänan ja kui keegi heast südamest teeb mulle teo, siis ma olen tänulik ja hindan seda kõrgelt. Aga ma ei oska olla tänulik selle eest, et täna päike paistab ja mul on võimalus veel viita üks päev selles suurepärases maailmas, mille märksõnadeks võiks olla „äärmused” ja „kaootiline võnkumine”. Päike paistab, ka siis kui mind ei ole ja ülejäänud maailm võngub täpselt samamoodi edasi, ükskõik kui pettunud või tänulik ma ka ei oleks. Ma ei suuda olla tänulik maailma vastu, mis tegelikult ilmutab ükskõiksust minu olemasolu suhtes. Ma suudan olla tänulik otseselt mulle suunatud teo või suhtumise eest ja esoteerilises maailmas lokkav tänulikkuse propageerimine, et me peame olema kõige eest tänulik, tundub natukene silmakirjalik või siis ülepaisutatud. Ole tänulik ja täna kõike iga oma sammu ja saavutuse eest aga kas peaks? Kas tõesti valab elu oma põllest meile ette lõpmatuid võimalusi ja kingitusi? Kui see nii oleks, siis kus need kingitused on?

Ma olen näinud inimesi, kes ei oska olla tänulikud ja ma mõistan neid. Osadele inimestele ei ole seda oskust õpetatud ja mõned ei peagi seda tegema, sest… Kui kõik, mida ta on saavutanud, on tulnud läbi tema enda töö ja vaeva. Kas ta peaks olema tänulik, et elu on võimaldanud tal teha rasket tööd, et muretseda endale leib lauale ja katust pea kohale? Kas ta peaks olema tänulik oma vanematele, kes teda tegelikult ei tahtnud? Miks ta peaks olema tänulik elule, kes on teda mitmest hakklihamasinast läbi lasknud? Miks ta peab olema tänulik ajale, mis inimeste keha armutult kulutab? Miks ta peab olema tänulik tundele, mida kutsutakse armastuseks, mis tegelikult on üks suur illusioon, mille olemasolu sõltub vaid kahe inimese vastastikusest kokkuleppest ja vedamisest, et need kaks suudavad seda ühtemoodi mõista?

Kas tõesti peab olema tänulik sellele pimedale jõule, mida nimetatakse eluks, mis annab ja võtab samaaegselt? Kas tänulikkuse taga ei ole hoopis allaheitlikust ja lipitsemist, et kui ma koogutan seitsme kiriku poole, siis ehk elu halastab? Kuid kas sellel jõul on silmi ja kõrvu? Kas ta näeb ja kuuleb meid? Ja kui ta peaks halastama meie peale, siis milliste reeglite põhjal ta seda teeb? Kes kehtestas reeglid, millest meie saame aru nagu lambad karjamaal, keda juhib karjakoer, keda omakorda käsutab peremees? Aga kes on peremees ja millised on tema tahtmised ja plaanid?

Aga mis siis saab, kui lambad tõstavad mässu karjakoera ja tema peremehe vastu? Ajavad koera minema ja jooksevad peremehe pikali. Vaat siis tulevad metsast kurjad hundid ja pistavad lambad nahka, sest mitte kui keegi ei kaitse neid enam. Nii leiavad otsa tänamatud lambad, kes oma pimeda rumalusega lõhkusid maha aiad ja ajasid minema valvurid, kes tegelikult kaitsesid neid kurja eest, kes pimedast metsast varitsesid.

Kas inimene, kes kuulutab, et ta on ise oma elu peremees ja selles maailmas ärkamine on olnud vaid mitmete juhuste kokkulangemiste tulemus ning selle eest ei ole ta kellelegi võlgu, on tänamatu? Kas ta peab olema tänulik nendele inimestele, kes nimetavad ennast emaks ja isaks, et nad toitsid ja katsid teda, hoolimata sellest millised võisid olla nende tegelikud tunded ja motivatsioonid? Kui nad lihtsalt täitsid kohust, et mitte rikkuda kokkulepituid reegleid ja väitsid sattumist põlu alla reeglite rikkumiste pärast? Kas me peaksime olema tänulikud reeglitele ja sellele, et inimesel on oskus uskuda midagi või kedagi? Reeglid, mis aitavad hoida meid elus ja takistavad suvalisel matsil, suvalisel ajahetkel, mingi uitmõtte pärast meid maha lüüa? Kümme käsku on kümme reeglit, neid me ju kummardame… Keegi mõtles nad välja, sest nägi, et see võib taltsutada seda arutut lambakarja, kes amokki joostes teeb endale hoopis kahju.

Nii, et reeglid on head, karjakoer on hea aga peremees? Kas tema on ka hea?

Jäta Kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga